Microsoft обяви, че скоро Teams ще започне автоматично да маркира външни ботове на трети страни в лобита на срещите. Това ще позволи на организаторите да контролират дали ботът може да се присъедини към срещата или не.
Според Microsoft 365 roadmap, функцията е в процес на разработка и се очаква да бъде пусната май 2026 г. за потребители на Windows, macOS, Android и iOS, включително в стандартните глобални и GCC облачни среди.
Как ще работи системата
-
Външните ботове ще бъдат ясно обозначени в лобито, вместо да се смесват с човешките участници.
-
Организаторите трябва ръчно и отделно да одобрят бота, ако желаят да се присъедини към срещата.
-
Целта е никой да не приеме случайно външен бот, като се гарантира, че организаторът има пълен контрол върху присъствието на автоматизирани участници.
Microsoft подчертава, че функцията ще защити срещите от злонамерени приложения, контролирани от киберпрестъпници, или от трети страни ботове, използвани за водене на бележки, транскрипция или други автоматизирани задачи, без участниците да осъзнават наличието на нечовешки участник.
Допълнителни мерки за сигурност в Teams
-
През януари 2026 г., Microsoft обяви нова функция за отчитане на обаждания, която ще позволи на потребителите да сигнализират за подозрителни или нежелани обаждания, включително потенциални измами или фишинг атаки.
-
Teams вече предупреждава потребителите за външни обаждащи се, които се представят за доверени организации, с цел предотвратяване на социално-инженерни атаки.
-
От декември 2025 г. администраторите могат да блокират външни Teams потребители чрез портала на Defender, за да спрат киберпрестъпни групи, включително рансъмуер, които злоупотребяват с платформата за видеоконференции.









